Cerkiew Opieki NMP Bogurodzicy

Wartościowy zabytek sakralny, świadczący o bogatych łemkowskich tradycjach Krynicy-Zdroju. Drewniana, oszalowana konstrukcja powstała w latach 1887-88 w miejscu przybytku o wiek starszego (ukończonego w 1786 r.), który uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Obecnie świątynia stanowi filialny kościół rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dawną cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny Bogurodzicy zbudowano w zgodzie z lokalnymi tradycjami architektonicznymi, odbiegając jednak od klasycznego układu prawosławnej świątyni. Część zewnętrzna wyróżnia się trzema baniastymi kopułkami, zwieńczonymi ślepymi latarniami. Z kolei wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami i wiekowym wyposażeniem.

Szczególnie cenne są pozostałości po oryginalnym ikonostasie oraz barokowe, XVIII-wieczne tabernakulum z charakterystycznymi płaskorzeźbami. Na chwilę uwagi zasługuje neorenesansowy ołtarz główny z XIX wieku (projekt Jan Zawiejski, wykonanie Romuald Łapczyński) z barokowo-klasycystycznym lichtarzem. Podobny styl prezentują także ołtarze boczne. Warto też przyjrzeć się bliżej barwnej polichromii.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz