Kolej linowo-terenowa Góra Parkowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niewątpliwie jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznychKrynicy-Zdroju jest kolejka kursująca z centrum miasta, praktycznie z samego deptaku, na szczyt Góry Parkowej. Pierwsze wagoniki, podróżujące po szynach za sprawą systemu lin, zaczęły kursować dokładnie 8 grudnia 1937 roku - co czyni ją najstarszą tego typu kolejką linowo-terenową w Polsce. Zakopiańska Gubałówka została uruchomiona w kolejnym roku.

Za kolejną przewagę kolejki krynickiej wielu uznaje jej oryginalny, oldskulowy styl - zarówno budynki dolnej i górnej stacji, jak też same wagoniki, przechodziły jak dotąd (początek 2017 r.) tylko kosmetyczne, głównie konserwatorskie zmiany. Zdolność przewozowa utrzymuje się na poziomie 500 osób na godzinę, wagoniki kursują po jednym torze - tylko w połowie drogi są dwa, do wymijania się pojazdów jadących w przeciwnych kierunkach - a pokonanie 642-metrowej trasy (148 m różnicy poziomów) zajmuje im niespełna 3 minuty.

Po interesującej podróży, na Górze Parkowej można przyjemnie spędzić czas na mnóstwo różnych sposobów. Od podziwiania widoków na tarasie górnej stacji kolejki, przez spacery alejkami i ścieżkami, przesiadywanie w XIX-wiecznych altanach czy próbowanie wód mineralnych z pobliskich źródeł, aż po aktywną zabawę w parku linowym, całorocznym torze pontonowym, a także zespole niezwykłych zjeżdżalni: Rajskich Ślizgawek. Zimą na pobliskiej polance uruchamiany jest taśmowy wyciąg narciarski - ok. 150-metrowy stok sprzyja nauce jazdy, zwłaszcza dzieciom.

PKL oferuje zakup biletów łączonych, dzięki którym można zarezerwować sobie jazdę zarówno wagonikami po Górze Parkowej, jak i kolejką gondolową kursującą na Jaworzynie Krynickiej.

Cennik

Bilety na kolejkę linowo-terenową na krynickiej Górze Parkowej:

  • kurs góra-dół w obie strony - normalne 16 zł, ulgowe 11 zł ; opiekunowie szkolnych grup 2 zł ; rower, duży bagaż, pies - 5 zł
  • kurs w jedną stronę - normalne 13 zł, ulgowe 8 zł ; opiekunowie szkolnych grup 1 zł ; rower, duży bagaż, pies - 3 zł

Bilety łączone kolejki linowo terenowej Góra Parkowa z kolejką gondolową na Jaworzynie Krynickiej:

  • normalne 40 zł
  • ulgowe 32 zł
Mini przewodnik

Słynny wyróżnik beskidzkiego uzdrowiska, a przy okazji najstarsza tego typu atrakcja w Polsce. Krynicka kolejka linowo-terenowa na Górę Parkową ruszyła w 1937r., rok przed zakopiańską Gubałówką. Wagoniki, wciąż w starym stylu, pokonują blisko 650m trasy i 148m różnicy poziomów w ok. 3 minuty. Zabierają 500 os./h. Na szczycie czeka wiele zróżnicowanych atrakcji.

Blogi

Kolej linowo-terenowa Góra Parkowa warta uwiecznienia na wideo - świetnie to zrobi firma KM Studio filmy reklamowe Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja