Muzeum Lachów Sądeckich

Zamiejscowy oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, stworzony na bazie prywatnych zbiorów etnograficznych. Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu koncentruje się na lokalnych tradycjach i kulturze materialnej regionu. Na wystawach dominują przedmioty codziennego użytku, są też jednak eksponaty zupełnie innego typu.

Początki Muzeum Lachów Sądeckich można wywodzić już od lat dwudziestych XX wieku, kiedy to małopolskie Podegrodzie stało się domem dla Zofii i Stanisława Chrząstowskich - bibliotekarzy, animatorów kultury, regionalistów, żywo zainteresowanych lokalnym folklorem. Ich kolekcję początkowo tworzyły ludowe stroje i hafty, z czasem dołączyły do niej przedmioty innego rodzaju: narzędzia rolnicze, wyposażenie warsztatów, rzemiosło artystyczne, dewocjonalia i wiele, wiele innych.

Nowosądeckie Muzeum Okręgowe do zbiorów państwa Chrząstowskich dodało wydobyte w okolicy relikty archeologiczne oraz fotografie Wojciecha Migacza. Jego prace dokumentowały codzienne, wiejskie życie, uwieczniał mieszkających tutaj prostych ludzi, a także malownicze pejzaże. Ponadto w Muzeum Lachów Sądeckich organizowane są rozmaite prelekcje i warsztaty edukacyjne.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz