Muzeum Nikifora w Willi Romanówka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najlepsze miejsce do tego, by bliżej poznać niebanalną twórczość malarską Epifaniusza Drowniaka, znanego szerzej jako Nikifor Krynicki. Ten artysta-samouk, żyjący w latach 1895-1968, zasłużył sobie na renomę jednego z najlepszych prymitywistów - malarzy bez żadnego kierunkowego wykształcenia, za to obdarzonych niebywałym talentem, intuicją.

Jak podkreślają znawcy sztuki, obrazy Nikifora cechują się prawdziwie mistrzowską kolorystyką. Nawet te, które namalował kredkami czy typowo szkolnymi akwarelami na pierwszym lepszym papierze, gdyż nie dysponował pieniędzmi na zakup profesjonalnych materiałów. Tematyka obrazów jest bardzo różna - architektura w swych wszystkich odmianach, wszelkie pejzaże, scenki rodzajowe, abstrakcyjne autoportrety… Poza pracami ze wszystkich okresów twórczości Nikifora, w muzeum można obejrzeć szereg osobistych pamiątek i zdjęć Drowniaka, organizowane są także czasowe wystawy dzieł innych artystów z kręgów sztuki ludowej i nieprofesjonalnej.

Siedzibą instytucji jest zabytkowa, XIX-wieczna Willa Romanówka - typowy przykład drewnianej architektury uzdrowiskowej tamtego okresu. Do 1990 roku niszczejący budynek stał przy ul. Piłsudskiego, jednak przy okazji tworzenia Muzeum Nikifora obiekt rozebrano, poddano pracom konserwatorskim i ustawiono w nowym miejscu. Od 1994 r. willa stoi w reprezentatywnej części centrum Krynicy, niedaleko Starego Domu Zdrojowego.

Placówka stanowi jeden z zamiejscowych oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Prawdopodobnie najwięcej osób odwiedza Willę Romanówka w niedziele - to dzień wolny od opłat za wstęp. Z kolei w poniedziałki wystawa jest zamknięta na głucho.

Na zdjęciu - pomnik wystawiony Nikiforowi w krynickiej Pijalni Głównej.

Cennik

Bilety wstępu do Muzeum Nikifora w Romanówce:

normalne - 12 zł

ulgowe - 1-8 zł


Mini przewodnik

Oddział nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, prezentujący życie i twórczość bodaj najsłynniejszego artysty, jakiego kiedykolwiek miała Krynica. Nikifor (Epifaniusz Drowniak) to malarski samouk, arcymistrz w operowaniu kolorem, a sztuce poświęcił całe swoje życie. We wnętrzach zabytkowej willi z XIXw. zebrano mnóstwo obrazów, a także osobiste pamiątki i fotografie.

Blogi

KM Studio może wykonać film promocyjny Muzeum Nikifora w Willi Romanówka kamerzysta na wesele Wrocław


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja