Park Zdrojowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Królestwo zieleni i spokoju w samym centrum uzdrowiskowego miasta. Park na terenach wokół dominującej nad Krynicą góry założono już w 1810 roku. Od tego czasu układ wytyczonych alejek spacerowych praktycznie się nie zmienił. Dotychczasowe prace wiązały się głównie z ich poszerzaniem, dzięki czemu mogły powstać lubiane przez miłośników aktywnego wypoczynku trasy rekreacyjne.

Wspomniane szlaki służą amatorom nordic walkingu, jazdy na rowerze, a nawet narciarstwa biegowego. W rozległym Parku Zdrojowym nie brakuje pięknych zakątków, skutecznie zachęcających spacerowiczów do zatrzymania się na chwilę. Wśród nich koniecznie trzeba wymienić rzekomo cudowny posąg Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów z 1864 roku, Ławeczkę Kraszewskiego upamiętniającą pobyt artysty w uzdrowisku czy zabytkowe już, drewniane altany w północnej części parku.

Z pewnością na wzmiankę zasługują również pełne wodnego ptactwa jeziorka. Znajdują się na zachodnich zboczach Góry Parkowej, popularnie nazywa się je Czaplimi Stawami. Można tu spotkać (i nakarmić) nie tylko kaczki, ale też dzikie gęsi, majestatyczne łabędzie nieme czy czaple siwe. Naturalnie w parku nie brakuje usytuowanych tu i ówdzie ujęć z wodą mineralną. Szczególnie dużą popularnością cieszą się Źródełko Miłości oraz mieszcząca się na Michasiowej Polanie “Bocianówka” - tutejsza woda ma zapewniać płodność. Opinię o niej poświadcza wieńcząca ujęcie rzeźba dziecka uwieszonego u szyi bociana.

Trudno nie zgodzić się z opinią, że centrum Parku Zdrojowego stanowią okolice szczytu Góry Parkowej. Kursuje tu urocza kolejka linowo-terenowa, jest klimatyczna kawiarenka, park linowy, charakterystyczne ślizgawki - a to tylko część dostępnych atrakcji.

Mini przewodnik

Zielone centrum uzdrowiska - a biorąc pod uwagę przeogromny wybór najróżniejszych atrakcji, Zdrojowy to istotny punkt na rozrywkowej, sportowej i towarzyskiej mapie Krynicy. Sieć alejek spacerowych nie zmieniła przebiegu od 1810 r., czyli momentu założenia parku. Wokół Góry Parkowej są m.in. ciekawe zabytki, liczne źródła wód mineralnych czy malownicze stawy.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja