Pasieka BARĆ w Kamiannej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wiejski skansen i fascynujące centrum pszczelarskie w jednym. Tajniki produkcji miodu i pracy z pszczołami to niewątpliwie ciekawe tematy. Zwłaszcza w takim miejscu, gdzie tradycja może sięgać ładnych kilku wieków.

Pasieka BARĆ specjalizuje się w wytwarzaniu leśnego miodu spadziowego, powstającego głównie z okolicznych jodeł. Trasa zwiedzania, przewidzianego na 30-60 minut, obejmuje 7 stałych i parę opcjonalnych punktów. Przy każdym z nich turyści poznają inny aspekt pracy pasieki. Od legendarnej przepowiedni, według której w okolicy złoto będzie rodzić się na kamieniu, przez kwestie historyczne, biologiczne i techniczne, aż po galerię wizerunków św. Ambrożego (patrona pszczelarzy),samodzielne wytwarzanie woskowej świeczki czy degustację naturalnego miodu.

Na szczególną uwagę zasługują ule - niektóre są fantazyjnie, wręcz bajkowo wystylizowane, inne zaś przezroczyste, szklane. Dzięki temu w iście baśniowym nastroju można z bardzo blisko przyjrzeć się pracowitym owadom w ich gnieździe. Jak zapewniają gospodarze, wyhodowana przez nich odmiana pszczół należy do wyjątkowo łagodnych i cierpliwych. Niektóre pomieszczenia mają charakter quasi-muzeum. Oczywiście nie brakuje firmowego sklepiku, oferującego “słodkie złoto” w wielu różnych odmianach - w tym miody tak nietypowe jak mniszkowy, malinowy, fasolowy czy z białej koniczyny. Poza tym są inne pszczelarskie produkty (świece, leki, paraleki itd.),fachowa literatura czy kwiatowe pyłki.

Pasieka w Kamiannej mieści się tuż za miejscowym kościołem - nosi imię księdza doktora Henryka Ostacha, postaci wyjątkowo zasłużonej dla tej sąsiadującej z Krynicą-Zdrojem miejscowości. Również w kwestii rozwoju i promocji działalności pszczelarskiej.

Cennik

Zwiedzanie Pasieki BARĆ:

  • 15 zł od grupy albo 3 zł od osoby
  • za dodatkowe 2 zł możliwość zrobienia własnej, woskowej świeczki
Mini przewodnik

Pszczółka Maja na poważnie, co nie znaczy że w sposób nużący. BARĆ jest doskonale przygotowana na odwiedziny turystów. Zwiedzanie obejmuje 7 stałych punktów (i parę opcjonalnych). Wycieczka pozwala poznać mnóstwo różnych rzeczy związanych z tutejszym pszczelarstwem: od lokalnych legend, przez kwestie biologiczne, po oglądanie uli i degustację miodów.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja