Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego

Bodaj najciekawszy oficjalny szlak kolarski, jaki wytyczono w Krynicy-Zdroju. Trasa imienia Kazimierza Pułaskiego to licząca 39 kilometrów pętla, której pokonanie jest zarówno sportowym wyzwaniem (wymagające górskie odcinki), jak i doskonałym pretekstem do zagłębienia się w historię regionu. Po drodze nie zabraknie okazji, by zatrzymać się na chwilę i bliżej poznać zabytki oraz kulturowo-krajoznawczo-uzdrowiskowe walory Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Niebieski szlak zaczyna się przy skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Zieleniewskiego. Pierwszy fragment prowadzi przez górskie pasmo Jakubika, skąd zjeżdża się do Mochnaczki Niżnej. Tam na szczególną uwagę zasługuje cerkiew Michała Archanioła z XVIII wieku. Liczące kilkaset lat prawosławne świątynie czekają również w kolejnych miejscowościach na trasie: Izbach, Banicy oraz Tyliczu. Z kolei ostatnie odcinki prowadzą w pobliżu potoków, źródełek ze szczawami oraz rozlewni wód mineralnych.

Rowerzyści zainteresowani bardziej osobą Kazimierza Pułaskiego powinny zaplanować dłuższe postoje przy wyjeździe z Izb oraz w Muszynce. W tych wioskach znajdują się bowiem pozostałości po okopach z czasów konfederacji barskiej, opatrzone stosownymi tablicami edukacyjno-informacyjnymi. Natomiast pod sam koniec wyprawy mija się, stojący na niedawno ogrodzonym, prywatnym terenie, Kopiec Pułaskiego. Ten pamiątkowy monument na cześć generała i konfederatów barskich wystawiono w 1926 roku.

Warto wspomnieć, że przez ok. 2,5 km rowerowy szlak Kazimierza Pułaskiego wiedzie wzdłuż państwowej, zielonej granicy między Polską a Słowacją - żeby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przy spotkaniu ze strażnikami, lepiej zabrać ze sobą jakiś dowód tożsamości.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz