Krynica Zdrój - co warto zobaczyć?

Krynica-Zdrój to renomowane uzdrowisko oferujące bogatą paletę terapii i zabiegów zdrowotnych. Miasto przyciąga zarówno kuracjuszy, poszukujących leczenia i regeneracji, jak i turystów, ceniących piękno beskidzkiego krajobrazu oraz liczne atrakcje rekreacyjne.

Kilka słów o przeszłości 


Krynica-Zdrój to malownicza miejscowość w dolinie potoku Kryniczanka w Beskidzie Niskim. W XVIII wieku Krynica-Zdrój stała się znana dzięki odkryciu uzdrawiających właściwości wód mineralnych przez słoweńskiego lekarza Baltazara Hacqueta. W 1778 roku Hacquet będący wtedy profesorem we Lwowie opisał w swojej pracy lecznicze właściwości wód krynickich. Jego badania zwróciły uwagę na potencjał uzdrowiskowy tego regionu.


W drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl, znany lekarz i działacz społeczny, odegrał kluczową rolę w rozwoju Krynickiego Zdroju. To właśnie dzięki jego staraniom w latach 70. XIX wieku rozpoczęto intensywną rozbudowę uzdrowiska. Powstały wówczas znane nam dziś obiekty uzdrowiskowe – Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem oraz liczne pensjonaty. Dzięki staraniom Dietla Krynica-Zdrój stała się popularnym miejscem wypoczynku i leczenia.


W roku 1911 nastąpiło wydarzenie, które w znaczący sposób wpłynęło na rozwój i popularność Krynickiego Zdroju – otwarcie linii kolejowej łączącej Nowy Sącz z Muszyną, a następnie z Krynicą. Dzięki kolei uzdrowisko stało się szerzej dostępne dla kuracjuszy i turystów, którzy mogli swobodnie podróżować do tego urokliwego miejsca.


Krynica Zdrój atrakcje w sercu miasta - deptak 


Krynicki Deptak przyciąga swoją wyjątkową atmosferą, która łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Urokliwe, kolorowe kamieniczki, eleganckie restauracje, kawiarnie i sklepy tworzą niepowtarzalny klimat, który zaprasza do spędzenia czasu w sposób przyjemny i relaksujący. To tu można zasmakować lokalnych przysmaków, zakupić pamiątki czy po prostu zatopić się w szumie uzdrowiskowego życia.


Krynicki Deptak to również miejsce, gdzie odbywają się liczne imprezy, festiwale, koncerty i wystawy. To centrum kulturalne miasta, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia przyciągające zarówno mieszkańców, jak i turystów. Koncerty plenerowe, festiwale folklorystyczne czy targi lokalnych produktów to tylko niektóre z atrakcji, które można tu zobaczyć i doświadczyć. 


Muzeum Nikifora Krynickiego, mieszczące się w Willi Romanówka w Krynicy-Zdroju, to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie sztukę i historię. To tutaj można poznać twórczość Nikifora, niezwykłego artysty ludowego, oraz zgłębić fascynującą historię Krynicy-Zdroju i jego relacji z tą unikalną postacią.


Nikifor- artysta z wyjątkowym darem


Nikifor, właśc. Epifaniusz Drowniak, to artysta ludowy, który zdobył uznanie dzięki swojej niezwykłej twórczości malarskiej. Urodzony w 1895 roku, pomimo swojego ubogiego pochodzenia i braku formalnego wykształcenia artystycznego, stworzył ponad 40 tysięcy prac, w większości przedstawiających krajobrazy i sceny z życia codziennego. Jego prace charakteryzują się barwnym stylem, który stał się jego znakiem rozpoznawczym.


Willa Romanówka, w której znajduje się muzeum, jest miejscem szczególnym dla Nikifora. Artysta spędził tu ostatnie lata swojego życia, tworząc w tym otoczeniu wiele swoich prac. Muzeum prezentuje nie tylko jego obrazy, ale także wnętrza willi, odtwarzając atmosferę, w jakiej tworzył. 


Muzeum Nikifora Krynickiego posiada imponującą kolekcję prac artysty, obejmującą różnorodne okresy i tematy. Obrazy ukazujące życie w Krynicy-Zdroju, krajobrazy górskie, portrety i abstrakcyjne kompozycje tworzą zróżnicowaną mozaikę twórczości Nikifora. Ponadto muzeum organizuje także wystawy tymczasowe, prezentujące sztukę innych artystów, które wzbogacają doświadczenie kulturalne odwiedzających.


Krynickie pijalnie wód 


Pijalnie wód w Krynicy-Zdroju stanowią nieodłączny element uzdrowiska, łącząc w sobie zdrowotne właściwości wód mineralnych z historią i kulturą tego urokliwego miasta. To miejsca, gdzie od wieków kuracjusze czerpią zdrowie i witalność, a turyści mogą doświadczyć autentycznego uzdrowiskowego ducha. Zdecydowanie największą z nich jest Pijalnia Główna, która jednocześnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pijalni w Polsce. Oprócz niej w Krynicy można spróbować wód mineralnych w Pijalni Mieczysław, a także w Pijalni Jan-Józef. W mieście znajduje się również budynek starej, zabytkowej Pijalnia Słotwinka, która jest jednak nieczynna.


Jaworzyna Krynicka i kolej gondolowa, czyli podniebna przygoda w Beskidach


Jaworzyna Krynicka, osiągająca wysokość 1114 m n.p.m., jest jednym z najwyższych szczytów w Beskidach. Otoczona malowniczymi lasami i pięknym krajobrazem, stanowi świetny cel dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów górskich oraz zimowych sportów. Wspinając się na szczyt, można podziwiać spektakularne widoki, które rozciągają się na horyzont.


Aby dostać się na Jaworzynę Krynicką, można pojechać także koleją gondolową. To wyjątkowe doświadczenie, które umożliwia podróżowanie w górę na wysokość szczytu. Kolej gondolowa to atrakcja sama w sobie - daje bowiem możliwość podziwiania zmieniających się widoków na dolinę, góry i zielone tereny.


Kulturowe Dziedzictwo Łemków


Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich to niezwykła podróż przez kulturę, historię i dziedzictwo Łemków, którzy na tych terenach pozostawili piękne świątynie sakralne. Łemkowie, czyli grupa etniczna zamieszkująca te tereny, pozostawiła po sobie unikalne ślady kulturowe. Cerkwie Łemkowskie, wzniesione w charakterystycznym stylu architektonicznym, są znaczącym elementem lokalnej kultury. Wyróżniają się drewnianą konstrukcją, pięknymi zdobieniami i wyjątkową formą.


Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich obejmuje kilka urokliwych miejsc, w których można odkryć te piękne budowle sakralne. Niektóre z nich to cerkiew św. Michała Archanioła w Mochnacu, cerkiew św. Paraskiewy w Grybówku i cerkiew Narodzenia NMP w Złockiem. 


Podniebna Przygoda w Sercu Natury


Wieża widokowa "Ścieżka w koronach drzew" w Krynicy-Zdrój to niezwykła atrakcja, która pozwala na odkrycie piękna przyrody Beskidów z unikalnej perspektywy. Wyjątkowa wieża widokowa to punkt obserwacyjny, ale także dosłownie "ścieżka" w koronach drzew. Roztaczające się widoki na Beskid Niski wynagradzają trud wspinaczki.


Inspiracje do spędzenia urlopu w Krynicy Zdrój można znaleźć na stronie https://hasajacezajace.com/krynica-zdroj-atrakcje/ 

Dodano: 2023-09-01 10:27:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz