Praca bez studiów? Sprawdź oferty z Nowego Sącza

Stopa bezrobocia w Nowym Sączu wynosi 5,4%, co na tle ogólnopolskiej średniej nie stanowi wcale złego wyniku. Wszyscy poszukujący tutaj zatrudnienia mogą zasadniczo być spokojni o swoje miejsce na rynku pracy, niezależnie od preferowanego zawodu czy profesji – w wielu przypadkach drugoplanową rolę może grać nawet wykształcenie, co ostatnimi czasy stanowi wręcz ogólnopolską tendencję. Jak wygląda rynek pracy w Nowym Sączu i kto ma największe szanse na zdobycie zatrudnienia? Czy praca bez studiów w Nowym Sączu jest możliwa? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rynek pracy w Nowym Sączu – jak wygląda?

Analizując bieżącą sytuację przez pryzmat ogólnodostępnych danych, łatwo możemy zobaczyć w jakich zawodach najłatwiej będzie zdobyć pracę. Nie powinno stanowić żadnej niespodzianki to, że to właśnie branża transportowa – podobnie jak w innych częściach kraju – jest tą, w której odnotowuje się największe deficyty. Pracę bez trudu znajdzie kierowca autobusu, kierowca międzynarodowy, dostawca czy kurier. Siłą rzeczy, o posadę łatwo może się starać również mechanik samochodowy, magazynier czy elektryk, a więc osoby zatrudnione w sektorach skorelowanych z powyższym.

Istotna dla Nowego Sącza jest także branża budowlana, co ma związek z dynamicznym rozwojem miasta. O intratną posadę może starać się brukarz, betoniarz, cieśla, zbrojarz, czy operator maszyn i urządzeń. Pracę bez większych trudności zdobędzie zarówno szeregowy pracownik fizyczny, jak i inżynier budownictwa.

O ile w przypadku powyższych zawodów pracodawca raczej nie będzie zainteresowany formalnym poziomem Twojego wykształcenia, o tyle praca bez studiów nie będzie możliwa w trzeciej w kolejności branży pod kątem zawodów deficytowych – w sektorze medycznym. W Nowym Sączu pilnie poszukiwani są lekarze (wszelkich specjalizacji),a także pielęgniarki i położne.

W ramach analizy miejscowego rynku pracy, warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi znaczna część lokalnych pracowników. Naturalnie, osoby stale mieszkające w Nowym Sączu stanowią główną siłę napędową gospodarki miasta, ale bez trudu będziemy mogli zauważyć także ogromny napływ pracowników z innych miejscowości - przede wszystkim z Krynicy.

Najlepsze miejsca na szukanie zatrudnienia w Nowym Sączu

Wyliczyć można przynajmniej trzy godne uwagi sposoby na znalezienie pracy, ale nie da się ukryć, że jeden z nich przyćmiewa swoją efektywnością pozostałe. Chodzi oczywiście o internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, agregujące najrozmaitsze oferty pracy w Nowym Sączu i okolicach. To właśnie dzięki nim pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, zaś kandydaci w ciągu jednego tylko dnia mogą znaleźć setki ofert, idealnie dopasowanych do ich wymogów i odpowiedzieć na wszystkie. Dlatego też, jeżeli zależy Ci na tym żeby szybko znaleźć pracę, przejrzyj najnowsze oferty na Gowork.pl – zobacz, co przygotowali dla Ciebie przedsiębiorcy z Nowego Sącza!

Oczywiście, jeżeli wolisz nieco bardziej tradycyjne formy kontaktu, to możesz pokusić się o osobistą wizytę w wymarzonym zakładzie pracy. Jest to metoda, z której korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci poszukujący stażu zawodowego czy praktyk, ale opcja ta nie ogranicza się wyłącznie do tej grupy – mogą z niej korzystać również pracownicy, poszukujący zatrudnienia w branży produkcyjnej czy gastronomicznej (głównie fast-food). Co prawda nie jest to droga gwarantująca pełen sukces (pracodawca może w danym momencie nie prowadzić rekrutacji na dane stanowisko) ale jeżeli odpowiednio się postarasz, będziesz mógł liczyć na priorytetowe potraktowanie swojej kandydatury.

Ostatnią z godnych rozważenia metod, jest wybranie się do lokalnego urzędu pracy i przejrzenie najnowszych ze znajdujących się w nim ofert. Wbrew krzywdzącym stereotypom, omawiana instytucja zapewnia możliwość zdobycia zatrudnienia nie tylko pracownikom fizycznym o niskich kwalifikacjach czy niewielkim doświadczeniu, ale również specjalistom o wykształceniu wyższym, posiadającym szereg ukończonych kursów czy szkoleń.

Praca bez studiów – na jakie oferty można liczyć?

W przypadku większości zawodów, ukończenie studiów wyższych nie jest przez pracodawców wymagane. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że o ile dyplomu szkoły wyższej nie wymaga dla danego zawodu prawo, to jeżeli dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem, każda praca będzie w zasięgu Twoich możliwości. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się przykładać największą wagę do umiejętności praktycznych kandydata, a także kompetencji miękkich, jakimi się odznacza. W tej materii króluje kreatywność, odpowiedzialność, zaangażowanie w powierzone obowiązki, odporność na stres czy umiejętność pracy pod presją czasu. Niemniej, praca bez studiów w Nowym Sączu nie tylko jest możliwa, ale i coraz powszechniejsza.

Dodano: 2022-12-07 15:55:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz