Kilka słów o Krynicy-Zdroju

KRYNICA-ZDRÓJ - Siedziba gminy miejsko-wiejskiej w powiecie nowosądeckim i województwie małopolskim. W 2004 roku Krynica-Zdrój posiadała 11 417 mieszkańców. Położone w Beskidzie Sądeckim nad rzeka Kryniczanką, duże uzdrowisko, jedno z najbardziej znanych za granicą polskich kurortów. Pierwsze wzmianki o istnieniu sołectwa, pochodzą z 1547 roku. Rozwój miejscowości wiąże się już z odkryciem w XVII wieku, leczniczych źródeł mineralnych. W 1794 roku zbudowano "Mały domek", który mieścił pierwsze zakłady kąpielowe, wkrótce oficjalnie nazwano miejscowość zdrojem kąpielowym - badem. Najbardziej rozwinął uzdrowisko Józef Dietl - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznawanego za ojca polskiej balneologii. W końcu wieku XIX Krynica-Zdrój, była już modnym i elitarnym miejscem pobytu oraz spotkań wielu sławnych i bogatych Polaków. W początkach XX wieku na terenie miasta można było spotkać malarza prymitywistę Nikifira. W tamtym czasie wykonano wiele inwestycji zmierzających do dalszego rozwoju kurortu.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. JAWORZYNA KRYNICKA - Jeden z wyższych szczytów 1114 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim wznoszący się nad Krynicą - Zdrój. Występują tam lasy mieszane: bukowe, jodłowe, świerkowe. Można też spotkać zjawiska krasowe - jaskinie. Na wschodnim zboczu Jaworzyny znajduje się Kamień Diabelski. Ta wyjątkowa flora i fauna spowodowały w 1987 roku, do powstania Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dostęp na górę jest niezwykle łatwy, bo na szczyt wiedzie z doliny Czarnego Potoku linowa kolej gondolowa. Ze szczytu prowadzą trasy narciarskie, a jedna z nich jest najdłuższą oświetloną trasą zjazdową w Polsce. Na Jaworzynie znajdują sie również trasy piesze i rowerowe. Poniżej wierzchołka stoi górskie schronisko i muzeum PTTK.
  2. CURLING - Jednym z niewielu miejsc w Polsce, w którym można popatrzeć jak gra się w curling jest Krynica-Zdrój. W 2004 roku właściciel hotelu Nikifor stworzył klub curlingowy CK Nikifor. Tam też odbyły się Mistrzostwa Polski w tej niezwykłej dyscyplinie. Dyscyplina w naszym kraju jest jeszcze mało popularna, ale kryniccy zawodnicy robią wszystko, aby swoją dyscyplinę spopularyzować. W ramach treningów i nabierania doświadczeń, zawodnicy CK Nikifor jeżdżą na wiele zawodów do krajów w których poziom jeszcze jest trochę wyższy od naszego. Goście hotelowi jako jedyni w Polsce, mają możliwość poznania reguł gry i po treningu wziąć udział w sportowej rywalizacji.
  3. GÓRA PARKOWA - Na Górę Parkową ( 732 m n.p.m.) wjeżdża wybudowana przez Polskie Koleje Linowe w 1937 roku i do dnia dzisiejszego w niezmienionej formie działająca kolej linowo-terenowa. Czas przejazdu to 3 minuty, osób wjeżdża do 50 + 1, a zdolność przewozowa to 500 os/godz. Sam przejazd jest ciekawy i przyjemny, ale to dopiero początek atrakcji. Zimą maluszki mogą mieć atrakcje zarówno zjeżdżając po "Kubusiowym Stoku", jak i wjeżdżając wyciągiem taśmowym "Sun Kid" zwanym też Czarodziejskim Dywanem. Przy górnej stacji kolejki znajduje się niezwykła budowla zwana "Rajskimi Ślizgawkami". Jest to atrakcja bez względu na wiek. „Zjeżdżalnia pontonowa”, dopełnia wrażeń dla każdego uczestnika zabawy.
  4. PIJALNIA GŁÓWNA - Ta znana budowla, znajduje się w centrum uzdrowiska, przy Deptaku. Dawniej w tym samym miejscu stała wcześniejsza pijalnia zaprojektowana przez Feliksa Księżarskiego. Powstała nad Głównym Zdrojem w roku 1869, a rozebrano ją po dokładnie 100 latach w 1969 roku. Nowa Główna Pijalnia powstała w 1971 roku na powierzchni 4 540 m2, a stara miała tylko 756 m2. Kuracjusze mogą się tam napić różnych wód: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Szczegolnie Zuber cieszy się dużą sławą ze względu na swój smak. Można tam zakupić liczne pamiątki i doskonałe miody sprowadzane z niedalekiej miejscowości Kamianna.
  5. SZLAK CERKWI ŁEMKOWSKICH - Na terenie gminy Krynica-Zdrój znajduje się Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich. Są to w większości stare, zabytkowe, drewniane budowle, choć czasem zdarzają się również murowane. Szlak przechodzi przez wiele miejscowości takich jak: Krynica-Zdrój, Berest, Polany, Piorunka, Czyrna, Mochnaczka Niżna, Tylicz, Muszynka, Wojkowa, Powroźnik i Krynica Dolna. Najstarszą światynią jest dawna Cerkiew Grekokatolicka p.w. Św. Jakuba w Powroźniku. Zbudowana w latach 1604- 1606 jest w całości budynkiem drewnianym z zachowanymi wewnątrz pozornymi sklepieniami oraz zachowanym wystrojem świątyni.
  6. MUZEUM NIKIFORA "KRYNICKIEGO" - W centrum Krynicy - Zdroju, na Deptaku i nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi "Romanówka" znajduje się Muzeum Nikifora alias Epifaniusza Drowniaka (1895-1968). Był samotnym mieszkającym w nędzy mężczyzną i przez większość życia uważano go za upośledzonego. U progu życia, uznany został za jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ulubionymi tematami prac Nikifora, były cerkwie i góry otaczające Krynicę. W jego obrazach doskonale operował kolorem, a będąc bardzo pracowitym malarzem wykonał blisko 40 tysięcy dzieł.
Galeria
Dodano: 2016-06-20 15:57:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz