Zabytki w Krynicy-Zdroju

(18)
29.6 km od centrum

XV-wieczny zabytek przystosowany na potrzeby Muzeum Okręgowego. Dom Gotycki w Nowym Sączu zbudowano ok. 1448 roku, po połączeniu 3 osobnych budynków. W aktualnej architekturze budowli widać zarówno elementy późnośredniowieczne, jak też renesansowe i barokowe. Na stałych wystawach można obejrzeć m.in. dworsko-pałacowe pamiątki oraz malarskie dzieła sztuki.

9.0 km od centrum

Intrygujący zabytek z czasów średniowiecza - i to pomimo faktu, że niewiele z niego zostało: południowe mury i ściana wieży. Kamienny zamek powstał pod koniec XIV stulecia, na miejscu drewnianego grodu z XI w. Bronił granic i szlaków handlowych, a przy okazji ziem Klucza Muszyńskiego - częściowo autonomicznego mikropaństwa, własności biskupów krakowskich.

5.4 km od centrum

Zabytek sakralny z 1612 r., wzniesiony za sprawą ówczesnego biskupa krakowskiego. Piotr Tylicki również wyposażył kościół, dekorując go dziełami sztuki z własnej kolekcji. Częściowo stąd wzięło się połączenie zachodnich stylów z iście bizantyjskim przepychem. Niektóre zdobienia są znacznie młodsze, np. barwne i piękne polichromie, namalowane “dopiero” w 1960 r.

5.8 km od centrum

Drewniany zabytek łemkowskiej architektury sakralnej z I poł. XVIII wieku. Mimo że dziś służy jako kościół pomocniczy (cmentarny) parafii katolickiej, to wciąż zachwyca pięknym wystrojem. Wewnątrz cerkwi wyróżnia się późnobarokowy ikonostas - w większości oryginalny, ubytki uzupełniono w XXI w. Równie wspaniałe są polichromie wykonane na 950-lecie Chrztu Rusi.

2.2 km od centrum

Świątynia prawosławna z końcówki XIX wieku, dziś służąca jako filialny kościół rzymskokatolickiej parafii. Drewniany przybytek, choć bardzo łemkowski, to jednak trochę różni się kanonicznego układu takich budowli. Chlubą dawnej cerkwi Opieki NMP Bogurodzicy są bogato zdobione wnętrza i zabytkowe wyposażenie, np. ikonostas, tabernakulum, ołtarze czy polichromie.

11.0 km od centrum

Zabytkowa, XIX-wieczna cerkiew w tradycyjnym stylu zachodniołemkowskim, po II WŚ używana jako kościół pomocniczy rzymskokatolickiej parafii. Drewniany przybytek z gontowymi ścianami w swoich wnętrzach kryje sporo pięknych dzieł sztuki sakralnej. Od regencyjno-rokokowego ikonostasu, przez barokowe ołtarze i ambonę, aż po rozbudowaną polichromię.

4.2 km od centrum

Jeden z ciekawszych zabytków łemkowskiej architektury sakralnej, czyli dawna grekokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła. Drewniana, zrębowa budowla obecne kształty i rozmiary przybrała w 1846 r., wzniesiono ją jednak znacznie wcześniej - być może nawet w XVII wieku. W środku wciąż można podziwiać niezwykle złożony ikonostas, barokowe ołtarze i nowszą sztukę.

0.3 km od centrum

Słynna kaplica na Dietlówce, wybudowana w latach 1863-64 na miejscu jeszcze mniejszego katolickiego przybytku z 1820 r. Drewniany przybytek, zaprojektowany przez Feliksa Księżańskiego, to drewniana konstrukcja zrębowa z gontowym dachem, utrzymana w barokowym stylu. Wewnątrz kościółka pięknie prezentują się dwa ołtarze, ozdobione kunsztownymi obrazami.

0.5 km od centrum

Powszechnie kojarzony architektoniczny symbol krynickiego uzdrowiska i jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Stary Dom Zdrojowy zaprojektowano w 1889 r., neorenesansowa budowla przypomina wystawny pałac. Wnętrza są bogato dekorowane, zwłaszcza w sali balowej. Mieści się tutaj również sanatorium, pijalnia wód mineralnych i elegancka kawiarenka.

9.3 km od centrum

Zabytkowa świątynia z 1689 roku., później nazwana kościołem konfederatów barskich. W dawnej greckokatolickiej cerkwi do dziś znajduje się obraz św. Barbary, do którego modlili się artylerzyści z pobliskiego obozu powstańców. W świetnym stanie przetrwał również bogaty, barokowy ikonostas z XVIII wieku. Architektonicznie - typowa łemkowska architektura sakralna.

8.2 km od centrum

Wspaniały zabytek łemkowskiej architektury sakralnej, wzniesiony w 1789 roku. Konstrukcyjnie dawna cerkiew św. Kosmy i Damiana nie odbiega od podobnych obiektów w regionie. Wnętrza kryją cenne dzieła sztuki - np. dwa późnobarokowe ołtarze czy niemal kompletny ikonostas z przełomu XVII i XVIII w. Od 1947 r. jest to kościół pomocniczy rzymskokatolickiej parafii.

9.0 km od centrum

Greckokatolicka świątynia z 1842r. w tradycyjnym stylu łemkowskim, po wojnie bez większych zmian przekształcona w kościół rzymskokatolicki. Zrębowa konstrukcja, dach z baniastymi hełmami, bogate dekoracje wnętrz - to wszystko pozostało niemal identyczne jak dawniej. Cerkiew w Bereście słynie z zabytkowego ikonostasu, zwłaszcza cudownej ikony Opieki Bogurodzicy.

2.9 km od centrum

Jeden z wielu zabytków sakralnych w okolicy, za to niezwykle ważny - XIX-wieczny przybytek stoi zapewne tam, gdzie wzniesiono pierwszą greckokatolicką świątynię w Krynicy. Budowla posiada wiele elementów typowych dla architektury religijnej Łemków. Niewątpliwie charakterystyczne są bogato zdobione ołtarze, polichromie i zespół 7 wieżyczek na siodłowym dachu.

0.1 km od centrum

Katolicki zabytek sakralny, zbudowany w latach 1881-92, który od tamtego czasu zdążył przejść poważną rozbudowę. Początkowo krynicki kościół Wniebowzięcia NMP nawiązywał do włoskiego wczesnego renesansu i ładnie wpisywał się w architekturę uzdrowiska. W latach ‘30 XXw. jednonawowy kościół znacznie powiększono, a całość zyskała bardziej klasycystyczny charakter.

5.8 km od centrum

Bezcenny zabytek jeszcze z XVI w., obecny na liście dziedzictwa UNESCO. Greckokatolicka, łemkowska cerkiew to drewniana konstrukcja zrębowa, z jedną nawą i elewacją pokrytą gontem. Wewnątrz kościoła czeka wiele wspaniałych i wiekowych dzieł sztuki sakralnej. Od ikonostasu (1743-44), przez zdobione barokowe ołtarze (XVIII w.), aż po obrazy i ikony z XII wieku.

8.1 km od centrum

Greckokatolicka świątynia przejęta w 1947 r. przez parafię rzymskokatolicką, prezentująca styl typowy dla łemkowskiego budownictwa sakralnego. Obiekt z lat 1893-94 znalazł się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. We wnętrzach dawnej cerkwi zachowały się wspaniałe dzieła sztuki, m.in. ikonostas (XX w.) i inne obrazy, pochodzące z XVII-XVIII wieku.

39.3 km od centrum

Wyjątkowo wartościowy zabytek, zbudowany oryginalnie dla kartuzów na wzgórzu nad Dunajcem w XIV.w - dziś po słowackiej stronie granicy. Początkowo drewniany, z czasem przebudowany z pomocą kamieni i czerwonej cegły. W 1563 roku włości wraz z zespołem budynków Czerwonego Klasztoru trafiły w ręce szlachty. Do duchownych, tym razem kamedułów, powróciły w 1704 r.

0.1 km od centrum

Krynica-Zdrój i okoliczne miejscowości mogą się pochwalić niezwykłym bogactwem i zróżnicowaniem przybytków wiary o wartości zabytkowej. Tyczy się to zarówno architektonicznych stylów, jak też obrządków którym służą świątynie. Prawdopodobnie najcenniejsza jest cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, wybudowana już w 1640 roku.